Registered Lobbyists

Lobbying Reports are available for viewing in the City Clerk's Office from 8:00 am to 4:30 pm, Monday through Friday. Reports will be posted to the City Clerk's website as soon as practicable after filing.

Registration Forms Filed in 2021.

Filings from previous years:
2020
2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Lobbying Complaints

Lobbying Complaints can be submitted to the City Clerk's Office from 8:00 am to 4:30 pm, Monday through Friday. Complaints will be posted to the City Clerk's website as soon as practicable after filing.

Please file a complaint using the Lobbying Complaint Form.

Covered City Officials

Listing of current Covered City Officials, pursuant to MGO 2.40(2)(e).

Title City Official
Alderperson, District 01 Harrington-McKinney, Barbara
Alderperson, District 02 Heck, Patrick
Alderperson, District 03 Lemmer, Lindsay
Alderperson, District 04 Verveer, Michael
Alderperson, District 05 Vidaver, Regina
Alderperson, District 06 Benford, Brian
Alderperson, District 07 Wehelie, Nasra
Alderperson, District 08 Bennett, Juliana
Alderperson, District 09 Conklin, Nikki
Alderperson, District 10 Figueroa Cole, Yannette
Alderperson, District 11 Martin, Arvina
Alderperson, District 12 Abbas, Syed
Alderperson, District 13 Evers, Tag
Alderperson, District 14 Carter, Sheri
Alderperson, District 15 Foster, Grant
Alderperson, District 16 Currie, Jael
Alderperson, District 17 Halverson, Gary
Alderperson, District 18 Myadze, Charles
Alderperson, District 19 Furman, Keith
Alderperson, District 20 Albouras, Christian
Assessor Drea, Michelle
Attorney Haas, Michael
Civil Rights Director Davis, Norman
Clerk Witzel-Behl, Maribeth
Engineer Phillips, Rob
Finance Director Schmiedicke, David
Fire Chief Davis, Steven
    Assistant Chief Stedman, Ché
    Assistant Chief Price, Art
    Assistant Chief  Burrus, Tracy
    Assistant Chief  Bavery, Scott
    Division Chief  Mrowiec, Timothy
    Division Chief  Ripp, Paul
    Division Chief  Buechner, Jerome
    Division Chief Tatar, Liza
    Division Chief  Carbon, Christopher
    Division Chief Larson, Jeffrey
    Fire Marshal Ruckriegel, Edwin
Fleet Services Superintendent Joishy, Mahanth
Public Health Madison & Dane County
  Executive Director
Heinrich, Janel
    Operations Director Austin Standford, Kate
    Community Health Director Meyer, Carl
    Environmental Health
    Director
Voegeli, Doug
Human Resources Director Donahue, Harper
Information Technology Director Edgerton, Sarah
Library Director Mickells, Greg
Mayor Rhodes-Conway, Satya
Mayoral Chief of Staff Bottari, Mary
    Deputy Mayor Baumel, Christie
    Deputy Mayor Crawley, Katie
    Deputy Mayor Sanon, Reuben
    Deputy Mayor Vakunta, Dr. Linda
Monona Terrace Director Thompson, Connie
Municipal Court Judge Koval, Daniel
Parking Operations Wills, David
Parks Superintendent Knepp, Eric
Planning & Community & Economic Development Director Wachter, Matt
    Planning Division Director Stouder, Heather
    Building Inspection Director Tucker, Matt
    Community Development
    Division Director
O’Keefe, James
    Economic Development
    Division Director
Mikolajewski, Matt
    Housing Operations Division
    Director
Kilmer ll, Larry
Chief of Police Barnes, Shon
    Assistant Chief of Police Wahl, Victor
    Assistant Chief of Field Operations Valenta, Paige
    Assistant Chief of Investigative & Specialized Services Bach, Richard
    Assistant Chief of Support & Community Outreach Patterson, John
    Central District Captain Zanders, Harrison
    Community Outreach Captain Tye, Matthew
    East District Captain Gary, Jamar
    Investigative Support Captain Nale, Daniel
    Midtown Captain Freedman, Jason
    North District Captain Donahue, Kelly
    South District Captain Hanson, Michael
    Traffic/Specialized Services Captain Chaney Austin, Brian
    Training Captain Krueger Favour, Jennifer
    West District Captain Patton, Timothy
Senior Center Director Spaeni, Sally Jo
Streets Superintendent Romines, Charlie
Traffic Engineer Tao, Yang
Transit General Manager Stuehrenberg, Justin
Transportation Director Lynch, Tom
Water Utility Interim General Manager Kumar, Krishna